Magazyny, stocznie, hale, place budowy – w każdym z tych miejsca można zauważyć kontenery. Same w sobie są ciężkie, a w momencie, kiedy są załadowane po brzegi, mogą ważyć nawet kilkadziesiąt ton! Jak zatem je przetransportować? Które z dostępnych opcji sprawdzą się najlepiej? Czy zdecydować się na ciężki, stacjonarny sprzęt, a może wystarczą trawersy i mobilne maszyny?

 

Indywidualne czy uniwersalne podejście?

To, jaka maszyna najlepiej sprawdzi się do podnoszenia kontenerów, tak naprawdę zależy od zastosowania, budżetu i konkretnej sytuacji. Inne rozwiązania będą optymalne dla stoczni, kolejne będą świetne na placach budowy, a następne znajdą zastosowanie na halach sprzedażowych.

Dobra wiadomość jest taka, że każde przedsiębiorstwo jest w stanie znaleźć takie rozwiązanie, które będzie pasowało zarówno do charakteru działalności, jak i możliwości finansowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nie sam dźwig jest tu najważniejszy, a element, który znajdzie się między nim a kontenerem. A tu najlepiej spisują się trawersy. To dzięki nim możliwe jest takie rozłożenie ciężaru, by uniknąć uszkodzenia ładunku. Ich specyficzna budowa minimalizuje również ryzyko zastosowania niewłaściwej techniki montażu, ponieważ są niezwykle łatwe w obsłudze. Trawersy powodują, że kontenery można ostrożnie podnosić bez przechylania, co pomaga również w przypadku ich pionowego składowania.

Jakie są dostępne opcje?

Rodzaje rozwiązań do podnoszenia kontenerów na dzisiejszym rynku to:

  1. Małe dźwigi do podnoszenia – są to urządzenia o takim samym lub niewiele większym rozmiarze jak kontener. Zwykle wyposażone są w specjalne zaczepy we wszystkich 4 punktach podnoszenia, które łączą z otworami na rogach kontenera. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie przez małe firmy, ponieważ wymaga zastosowania tylko jednego sprzętu podnoszącego – żurawia, suwnicy lub wciągnika, do którego można zamontować odpowiednio dobrane trawersy.
  1. Uchwyty do podnoszenia kontenerów i zawiesia łańcuchowe – bardzo często stosowane w małych portach lub w halach, w których osoba zajmująca się obsługą żurawia może łatwo uzyskać dostęp do punktów blokowania zaczepów. Istnieją ich dwa rodzaje: do podnoszenia bocznego i górnego.
  1. Mobilne ładowarki kontenerowe – wyglądają podobnie do dużego wózka widłowego z ramą o dużym zasięgu. Są często wybierane do dużych portów, w których kontenery muszą być transportowane na lądzie do obszarów niedostępnych dla dźwigów. Te maszyny ciągnikowe są bardzo mocne i mogą unieść do 45000 kg, co pokrywa większość ładunków kontenerowych.

Share This Story, Choose Your Platform!